Historia szkoły ( w zarysie)

2012                                                                    2010

1936              1986

1936                                                                    1985

Jednoklasowa szkoła w Roszowickim Lesie powstała w 1833 r.   Długoletnimi przedwojennymi kierownikami szkoły byli Juliusz Gojny i Antoni Reichel .

Liczba uczniów była zróżnicowana :

1846r -  szkoła jednoklasowa - 96 uczniów

1887 r. - szkoła dwuklasowa  - 206 uczniów - kierownik  Juliusz Gojny

1900r. - szkoła trzyklasowa - 157 uczniów - kierownik Juliusz Gojny

1909r. - szkoła trzyklasowa  - 187 uczniów -  kierownik Antoni Reichel

1939r. - szkoła trzyklasowa  -  197 uczniów - kierownik Antoni  Streit

W tych latach szkoła była rozbudowana. W 1944 roku budynek został poważnie uszkodzony w wyniku bombardowania. Po zakończeniu wojny naukę rozpoczęto dopiero w 1947 r.- kierownikiem został Alojzy Pająk, a następnie Szlosek Irena , a od roku 1957  Bronisław Chromniak.  W latach 1970-72 miały miejsce prace remontowe.

W 1989 r. dyrektorem szkoły został mgr Michalczyk Grzegorz. W szkole powstał pod kierunkiem  mgr Jolanty Michalczyk  zespół wokalno-instrumentalny "BIEDRONKI'', który stał się jednym z czołowych dziecięcych zespołów Opolszczyzny
W lipcu 1997 roku podczas powodzi tysiąclecia  szkoła została zalana przez Odrę do  wysokości 80 cm . Dzięki szybkiej pomocy CARITAS belgijskiej oraz zaangażowaniu władz gminy Cisek  budynek szkoły został wyremontowany . W 1998/99 uczniowie rozpoczęli naukę w odnowionym wewnątrz budynku. Szkoła przetrwała zawieruchę reformy oświaty i od września 1999r. funkcjonuje jako  sześcioletnia szkoła podstawowa. Dalsze prace remontowe w 2002 roku (wykonanie nowej elewacji) nadały szkole dzisiejszy wygląd .

W 2007r. dyrektorem szkoły została mgr Maria Jolanta Michalczyk .  Od 2009 roku  szkoła nosi zaszczytne Imię Jana Pawła II .   Uroczystość Nadania Imienia Szkole  zapisała się złotymi zgłoskami w historii szkoły -  odbyła się 16 października 2009r. z udziałem Kardynała Henryka Gulbinowicza, Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty i Wojta Gminy Cisek Alojzego Parysa. W czerwcu 2010r. podsadzono przy szkole Dąb Pasmięci Jana Pawla II . W kwietniu 2012r. otwarto na ternie szkoly kompleks boisk wielofunkcyjnych "Orlik 2012" a w roku 2014 plac zabaw.

Szkoła oprócz realizacji zadań statutowych podejmuje wiele działań o charakterze wychowawczym  organizując   cykliczne  imprez i uroczystości środowiskowych  o zasięgu powiatowym ( Dni Patrona Szkoły,  Festyn Szkolny pod hasłem „ Czy pamiętasz , że warunkiem szczęścia jest rodzina ”  ,  Boże Narodzenie w poezji i muzyce,  Marsz Pamięci Jana Pawła II ,  Dzień Europejski ).

Niezwykle cenna jest wieloletnia  działalność charytatywną na rzecz dzieci chorych na białaczkę :  organizacja   imprez i akcji :  „ Dar Serca ”  w ramach  której  pozyskuje się  potencjalnych dawców szpiku , Podaruj Krew    ,  „Kiermaszu Świątecznego” na rzecz dzieci z oddziału Onkologii i Hematologii  klinki w Zabrzu . Za  tą  działalność szkoła uzyskała  7 marca 2014r. Wyróżnienie w III edycji Nagrody Jana Rodowicza „Anody ”  organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem prezydenta RP.

opr. G.Michalczyk